Finansowanie innowacji

Written by Published in Blog

W Polsce w wydatkach na innowacje jest zbyt dużo biurokracji. Kryterium jakości powinno być wyznacznikiem dla przyznawania grantów. Najlepsi naukowcy i wyróżniające się ośrodki badawcze powinny być wspierane wg. tego prostego klucza. Najlepsi z najlepszych powinni mieć swobodny dostęp do źródeł finansowania, bo tylko wtedy nie będą wstrzymywane ich prace badawcze, z powodów proceduralnych czy finansowych.
Ale kto ma oceniać, jaki naukowiec, jaki ośrodek badawczy jest najlepszy z najlepszych? Dla biznesu najlepszy naukowiec to ten, którego prace, dokonania są komercjalizowane, znajdują praktyczne zastosowanie w produktach, oferowanych na rynku. Dla nauki, najlepszy z najlepszych, to naukowiec, który jest cytowany przez kolegów, jest autorytetem w swojej dziedzinie naukowej. Warto zatem powoływać zespoły, które łączą obie perspektywy, bo w ostatecznym rachunku, to rynek decyduje o tym, czy dane rozwiązanie jest słuszne i trafione.

Prof.Leszek Kaczmarek – Dyrektor Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego

Leszek Kaczmarek

Leszek Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>