Szwajcaria przywiązuje szczególną rolę do ochrony własności intelektualnej

Written by Published in Blog

(…) Szwajcaria przywiązuje szczególną rolę do ochrony własności intelektualnej. To kraj patentów, począwszy od wynalezienia pozytywki w XIV wieku przez czekoladę mleczną (1875), po automatyczną sekretarkę (1943). Aktualnie ten mały kraj jest miejscem, w którym ma siedzibę wiele firm o zasięgu międzynarodowym, a niektóre z nich są w znacznym stopniu zależne od patentów, jak na przykład Novartis, Roche, ABB czy Nestlé.
Szwajcaria jest natomiast przykładem kraju, w którym sprawnie przebiega transfer technologii. Dzieje się tak ze względu na zaawansowane badania naukowe, pragmatyzm kultury biznesowej w procesie wymiany gospodarczej oraz wysoką świadomość patentową w zakresie własności intelektualnej. Transfer technologii oznacza tam przeznaczanie określonego procentu budżetu przedsiębiorstw na badania naukowe, które są finansowane przez te firmy, zawieranie umów licencyjnych i tworzenie start up’ów.

Źródło: Transfer innowacji z sektora nauki do biznesu – Krzysztof Ptak – fragmenty – pi.gov.pl

Izba Swiss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>